А ви знали, що деякі товари можна ввозити до ЄС не сплачуючи мито? Сьогодні розповідаємо про безмитні тарифні квоти та товари, на які розповсюджуються додаткові преференції.
Експортна квота — це граничний обсяг виробництва та поставок на експорт певної категорії товарів. В рамках вільної торгівлі з ЄС Україна отримала безмитне тарифне квотування для 36 видів товарів, а саме:
Категорія молочних продуктів, що потрапляють під безмитні тарифні квоти
Зауважимо, що немає заборони на експорт, якщо обсяг ввезеного товару перевищує норму тарифної квоти. У цьому разі надлишкові об'єми підпадають під загальний режим імпорту в ЄС. Тобто ставка мита для експорту в межах квоти дорівнює нулю, а понад квоту — обкладається ввізним митом, визначеним Митним тарифом ЄС.
Деяка українська сільськогосподарська та харчова продукція має підвищений попит у країнах Європейського Союзу, тому для неї встановлено додаткові преференції. Такими товарами є:
Що це означає? Якщо для товару вичерпався обсяг основної тарифної квоти, тоді встановлюється додатковий обсяг. Наприклад, для меду це ще плюс 2 500 тонн у рік, а для пшениці — 65 000 тонн (за даними на 2018 рік).
Категорія товару — мед, яка потрапляє під додаткові преференції
Щоб скористатися тарифними квотами, потрібно надати докази українського походження товару та перевірити наявність невикористаного залишку. Перевірка проводиться згідно з правилами розподілу тарифних квот.
Адмініструються квоти, як основні, так і додаткові, за двома принципами: «перший прийшов – перший обслуговується» (для меду, обробленого зерна та борошна, оброблених томатів, виноградного соку, вівса, ін.) та через систему імпортних ліцензій (для пшениці, кукурудзи, ячменю тощо).
На знак підтримки України у її боротьбі з окупантами, 4 червня 2022 року ЄС ухвалив регламент №2022/870, яким на рік скасував будь-яке мито на українські товари. І хоч наслідки для бюджету Євросоюзу були суттєво відчутними, приблизні втрати від несплати мит склали 31 млн євро, а від несплати антидемпінгових мит — 35 млн євро, у травні 2023 все ж таки продовжив його дію. Положення регламенту спрямовані на:
У червні 2024 року збігає термін дії цих тимчасових преференцій. Команда DiFFreight спостерігатиме за подальшим розвитком торговельних відносин між Євросоюзом і Україною та ділитиметься актуальними новинами у нашому телеграм-каналі. Слідкуйте: https://t.me/difreight_china