Temu — відносно новий гравець на ринку електронної комерції, який стрімко набирає популярність завдяки надзвичайно низьким цінам і привабливим акціям. Платформу контролює китайська компанія Whaleco Technology Limited, що входить до складу PDD Holdings. Вона зуміла привабити мільйони користувачів по всьому світу. Проте, попри економічну вигоду та зовнішню привабливість, навколо маркетплейсу починають накопичуватися питання щодо безпеки продукції, конфіденційності даних, якості товарів і прав інтелектуальної власності.
Місце реєстрації компанії PDD Holdings — Кайманові Острови, але в 2023 році штаб-квартира переміщена до Дубліна. Платформа Temu розпочала діяльність у вересні 2022 року у США, а вже в березні 2023 вийшла на ринок Австралії та Нової Зеландії. Станом на 17 січня 2024 року вона поширилася на 49 країн світу.
У лютому 2024 року під час трансляції Супербоулу Temu презентувала кілька рекламних роликів, пропонуючи подарунки на суму 15 мільйонів доларів. Це призвело до значного зростання пошукових запитів та збільшення трафіку на сайт Тему. Після цього кількість активних користувачів маркетплейсу у США перевищила 100 мільйонів, додаток було завантажено понад 130 мільйонів разів по всьому світу, а за даними Semrush відвідування сайту Temu досягли 420 мільйонів.
Що таке Temu? Це китайський онлайн-магазин, який за своїм функціоналом та пропозиціями нагадує AliExpress. Інтерфейс дуже зручний, а ціни часто вражають своєю доступністю. Процес замовлення настільки простий, що якщо ви користувалися AliExpress, то й тут не виникне жодних складнощів.
На платформі часто можна зустріти неймовірно вигідні пропозиції, наприклад, набір із 8 пензликів для макіяжу менш ніж за долар або 10 пар шкарпеток за $3,87 з безкоштовною міжнародною доставкою. З моменту запуску у вересні 2022 року додаток Temu було завантажено 50 мільйонів разів тільки в США.
Компанією використовується бізнес-модель, яка дозволяє китайським постачальникам напряму продавати товари кінцевим споживачам. Це усуває необхідність у посередниках і складах, що знижує витрати та робить продукцію більш доступною. Такий підхід дозволяє Temu пропонувати широкий асортимент товарів за вкрай конкурентними цінами, чим вона приваблює значну кількість покупців по всьому світу. Крім того, логістичні міжнародні перевезення забезпечують швидку доставку замовлення з Китаю до США, ЄС та інших країн, що додає зручності для споживачів.
Компанія активно розширює партнерські зв’язки, залучаючи виробників з різних держав. Водночас працює над інтеграцією нових технологій для автоматизації та спрощення процесу покупки. Однак, незважаючи на переваги цієї моделі, для покупців є й певні недоліки. Відсутність посередників і складів не тільки знижує витрати, але й знімає юридичну відповідальність за якість товарів і післяпродажне обслуговування. А тому, попри вигідні умови, користувачі починають стикатися з певними проблемами, які варто враховувати при замовленні товарів.
Перед здійсненням покупок слід ознайомитися з особливостями платформи, що становлять загрозу для користувачів.
Temu постійно піддається критиці через продаж неякісних товарів та високий ризик натрапити на підробки. Розслідування журналістів показали, що багато товарів містять небезпечні рівні шкідливих речовин (свинцю, сурми, кадмію). Лоуренс Харвуд, професор органічної хімії в Університеті Рединга, зазначив, що «коли свинець накопичується в організмі, навіть невеликий об’єм може призвести до серйозних проблем зі здоров'ям: зниження кількості сперматозоїдів, викиднів та мертвонародження». Він також підкреслив, що «це абсолютно неприпустимо високі рівні сурми. Впродовж тривалого часу це може мати дуже погані наслідки для організму, зокрема для нервової системи».
Такі ситуації не тільки суперечать стандартам якості, але й становлять загрозу для здоров'я, особливо для дітей, які є найбільш вразливими до впливу токсичних матеріалів. Крім того, на товари були виявлені підроблені сертифікати, що ще більше підриває довіру до безпеки продукції.
Експертами неодноразово висловлювалася стурбованість щодо збору та використання персональних даних користувачів. Так у 2023 році через наявність шкідливого програмного забезпечення Google у Play Store заблокував доступ до дочірнього застосунку компанії — Pinduoduo. Додаток Temu через порушення конфіденційності також був видалений з App Store.
«Ми вважаємо, що PDD — це умираюча шахрайська компанія, а її додаток для покупок Temu — це майстерно приховане шпигунське ПЗ, що становить серйозну загрозу безпеці національних інтересів США», — висловилися аналітики з Grizzly Research. Вони встановили, що застосунок має приховані функції, які дозволяють збирати дані (контакти, повідомлення, геолокацію, активність інших додатків) з мобільних пристроїв користувачів без їхньої згоди. Ситуація загострюється тим, що зібрані дані можуть передаватися державним органам Китаю, створюючи додаткову загрозу для національної безпеки.
Компанію неодноразово звинувачували в тому, що вона використовує примусову працю на своїх фабриках. Засоби масової інформації та правозахисні організації повідомляють про численні випадки експлуатації робітників, що ще більше підсилює питання етичності замовлення на платформі.
Споживачів приваблюють низькі ціни, проте фінансова модель Temu викликає багато запитань, адже щорічні збитки компанії сягають $954 мільйонів. Тиск на постачальників змушує їх знижувати вартість продукції до критичного рівня, що негативно впливає на її якість.
Маркетплейс звинувачують у порушенні правил чесної конкуренції, крадіжках інтелектуальної власності, використанні фальшивих сертифікатів. Зважаючи на це, рекомендується з обережністю купувати на Temu, а краще розглянути альтернативні пропозиції авторитетних постачальників.
Є категорія користувачів, які відзначають зручність замовлення та неймовірно низькі ціни на різноманітні товари. В той же час значна кількість покупців скаржаться на недостатню якість продукції, тривалі терміни доставки та відсутність сервісного супроводження. Зустрічаються скарги й на отримання товарів, що не відповідають опису або є підробленими. Відсутність сертифікатів якості також змушує користувачів замислитися та обирати більш надійні варіанти.
Для замовлення можна обрати eBay, Amazon або AliExpress:
Попри низькі ціни та різноманітний асортимент, замовлення на Temu супроводжується численними ризиками. Погана якість продукції, небезпечні речовини у товарах, порушення конфіденційності — це лише деякі з проблем, з якими стикаються користувачі. Окрім цього, маркетплейс часто стає об'єктом судових процесів через порушення прав інтелектуальної власності та нечесну конкуренцію. В якості альтернативи Тему варто розглядати перевірені платформи та звертатися за допомогою до логістичних компаній з відмінною репутацією.