Змінені правила щодо перевезення небезпечних вантажів набувають чинності у 2025 році. Міжнародні організації IATA, ICAO та ООН регулюють способи та маркування, які слід знати для успішного проходження митниці. Основні зміни торкнулися літій-іонних акумуляторів та електромобілів.
Вони стосуються всіх видів транспортування: повітряна, залізнична та наземна автомобільним транспортом.
Правила перевезення небезпечного вантажу автомобільним транспортом регулюються Європейською угодою ADR. Нові стандарти зобов'язують перевізників створити оптимальні умови для акумуляторів та батарей. Це пов'язано з явищем теплового розгону, коли вони перегріваються, що призводить до займання або вибуху.
Нові номери ООН для натрій-іонних акумуляторів:
Пакування вільних виробів передбачає їх захист від механічних пошкоджень, впливу вологи та температур, газів. Обладнання з такими акумуляторами фіксують, а вантаж супроводжують протипожежними засобами.
Обов'язкове маркування небезпеки — батареї та літій-іонні акумулятори належать до класу 9. Зазвичай перевізники позначають карго символами "Ризик займання" та маркуванням, яке забороняє кидати товари з певної висоти, піддавати впливу високих температур.
Стандартний символ літій-іонних акумуляторів. На лейбл обов'язково додають номер ООН, контактний номер логістичного центру.
Компанії зобов'язані надати декларацію про небезпечні вантажі (Dangerous Goods Declaration), а також сертифікати стану акумулятора, які підтвердять заряд не вище 30%. Інформацію про тип і кількість, їхній клас небезпеки (клас 9) та про заходи безпеки, правила пакування підписує відправник. Ці документи обов'язкові для всіх видів логістики.
Тепер ІАТА чітко регулює зниження рівня заряду до 30%, причому для всіх способів транспортування. Це стосується як вільних акумуляторів, так і виробів в обладнанні та електроавтомобілях. Рекомендується проводити навчання водіїв та диспетчерів на випадок займання.
Вищезазначені правила стосуються і електромобілів. Їхній акумулятор повинен бути заряджений не більше ніж на 30% (для авіа потрібно перевіряти правила конкретних компаній).
Авто нерухомо фіксують на платформі, щоб уникнути трясіння і перегріву батареї. Потрібен контроль за її станом під час транспортування, а також безпечне охолодження і протипожежні системи. І, звісно, вся необхідна документація та маркування класу небезпеки, сертифікат стану акумулятора, нові номери ООН:
Підсумуємо:
Європейський Союз адаптував правила перевезення небезпечних вантажів автотранспортом, вони набудуть чинності у 2025 році. Після липня 2025 компанії, які надають послуги міжнародної логістики, зобов'язані дотримуватись нових стандартів на території ЄС.
Хоча поки що правила перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом не набувають чинності, їх варто знати, щоб вибрати надійну логістичну компанію. У DiFFreight успішно адаптували нові вимоги. Ми вивчили всі правила перевезення небезпечних вантажів по Європі, тому ви можете звернутися до нас, якщо потрібна доставка вантажів із Китаю в Україну з транзитом через ЄС.
Разом із доставкою ви можете замовити митно-брокерські послуги: ми підготуємо все необхідне, щоб ваш товар перетнув кордони. Якщо у вас залишилися питання, чекаємо на консультацію!