DiFFreight Блог Що не можна замовляти з Китаю в Україні і які обмеження потрібно враховувати

Що не можна замовляти з Китаю в Україні і які обмеження потрібно враховувати

Що не можна замовляти з Китаю в Україні і які обмеження потрібно враховувати

Чи можна привезти товари відомих брендів з Китаю? Це запитання часто виникає у тих, хто займається міжнародною торгівлею. У статті розглядаємо сутність інтелектуальної власності, основні аспекти її регулювання та проблеми, пов'язані з перевезенням брендів з Китаю.

Що таке інтелектуальна власність та бренди

Інтелектуальна власність — це сукупність прав, які надаються авторам, винахідникам, художникам та іншим творцям за їхні розумові досягнення. У сфері бізнесу інтелектуальна власність відображає творчий потенціал, інноваційність та конкурентоспроможність компаній.

Товарні знаки (бренди) — одні з основних складових інтелектуальної власності — це символи, назви, логотипи, які ідентифікують продукти або послуги певного виробника чи постачальника. Вони не тільки створюють унікальний візуальний образ компанії, але й служать гарантом якості та репутації.

Однак, захист брендів та інших форм інтелектуальної власності стає викликом в умовах глобалізації та розширення міжнародної торгівлі. Зокрема, питання перевезення брендових товарів з Китаю набуває особливого значення, оскільки Китай є одним з найбільших світових виробників і постачальників товарів.

Китай — один з найбільших у світі експортерів одягу, взуття, техніки, товарів домашнього вжитку тощо - DiFFreight

Китай — один з найбільших у світі експортерів одягу, взуття, техніки, товарів домашнього вжитку тощо

Врегулювання правових аспектів інтелектуальної власності

Є кілька міжнародних договорів та організацій, які регулюють захист інтелектуальної власності в правовому полі.

Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ) — відповідає за розвиток та застосування міжнародних стандартів для інтелектуальної власності. Організація адмініструє такі важливі договори, як Бернська конвенція про авторські права та Паризька конвенція про охорону промислової власності.

Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (TRIPS) — це міжнародний договір, який належить до компетенції Світової організації торгівлі. TRIPS визначає правила та обов'язки стосовно інтелектуальної власності, яких мають дотримуватися всі членами СОТ.

В Україні є низка законів, які регулюють інтелектуальну власність. Це Конституція України, Цивільний кодекс України, Закон України "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", інші нормативно-правові акти.

Важливо! Окрім Цивільного кодексу, право інтелектуальної власності контролюється також Кримінальним кодексом України та Кодексом про адміністративні правопорушення. Саме в цих документах передбачено, що за порушення прав інтелектуальної власності особу очікує відповідальність.

На митниці всі вантажі проходять детальну перевірку - DiFFreight

На митниці всі вантажі проходять детальну перевірку

Що враховувати при замовленні товарів з Китаю в Україну

У законах та договорах не вказано точний перелік, що заборонено вивозити з Китаю. Справа в тому, що під інтелектуальну власність потрапляють не тільки логотипи, символи, а й дизайни та технології (на які автори отримують патенти).
І тут є кілька важливих моментів про авторство та власність:

  • Копіювання товарного знака. Бувають ситуації, коли винахідливі китайці першими в КНР реєструють чужий товарний знак через CNIPA. Друга небезпека — крадіжка ваших дизайнів і технологій. Якщо робите продукт на фабриці, обов'язково підписуйте NDA.
  • Китайські постачальники часто виробляють підробки відомих брендів (репліки, один в один). Замовлення та продаж таких товарів може призвести до штрафів та конфіскації на митниці. Перевірте, чи має фабрика ліцензію на виготовлення продукції під цим брендом.
  • Виробники можуть копіювати дизайн, технології, механізми, захищені патентами відомих і не дуже брендів. Замовлення таких товарів загрожує судовими позовами в країні продажу, якщо його не конфіскують раніше на митниці.

Тому хоч викуп товарів в Китаї, хоч пошук постачальників в Китаї (особливо тих, хто робить продукцію під ваше брендування або ребрендинг) треба проводити дуже уважно. Оцінкою ризиків та перевіркою патентів займаються митні брокери.

Які товари не можна замовляти з Китаю: поради DiFFreight

Однозначне «ні»:

  • Будь-яка продукція під чужим брендом/торговою маркою, чиї власники не давали дозволу китайським виробникам, продавцям виготовляти/розповсюджувати її іншим компаніям.
    Наприклад, якась фабрика шиє умовне взуття на замовлення для бренду «Класні туфлі». Ви не повинні замовляти це взуття та продавати товар під ТМ «Класні туфлі» з фабрики. Але ви можете купити його в офіційному магазині або у самого бренду і перепродавати.
  • Дизайн, технології та матеріали точь-в-точь.
    Вам подобається дизайн ТМ «Класні туфлі». Ви купуєте таке ж взуття у фабрики, на якій його шиють, та брендуєте «Удобні туфлі». Ваш товар можуть конфіскувати за порушення патентного права (якщо «Класні туфлі» отримали патент на свої технології та дизайн).
  • Підробки під відомі бренди: хоч з оригінальним, хоч з зміненим найменуванням/логотипом.
    Ви не можете ввести в Україну ті самі моделі взуття від згаданого бренду, тільки з опискою в назві «Класні туфлі». Це все одно порушення.

Більшість торгових марок при перетині кордону підпадають під певні види контролю та обмежень. Митниця (в Китаї або будь-якій транзитній країні) обов'язково перевіряє, чи не порушують товари, які ви перевозите, права інтелектуальної власності. Якщо це товари популярних та зареєстрованих брендів — митниця має право односторонньо їх вилучити та накласти санкції на порушника.

Санкції за порушення інтелектуальних прав можуть бути адміністративними, цивільними чи кримінальними:

  • штраф;
  • конфіскація товару;
  • компенсація витрат на утилізацію товару;
  • заборона діяльності;
  • компенсація збитків;
  • суд, арешт, ув'язнення тощо.

Як безпечно замовляти з Китаю та уникнути проблем із забороненими товарами

Звісно, винахідливі заводи та фабрики знаходять способи обійти авторське право. Іноді це вдається, іноді — ні. DiFFreight не рекомендує ризикувати взагалі:

  • Регіструйте свій бренд/торгову марку, щоб уникнути непорозумінь.
  • Перевіряйте сертифікати, ліцензії, дозволи фабрик на певні моделі, технології, дизайни.
  • Якщо дуже хочете якийсь певний дизайн, внесіть достатньо змін, щоб уникнути конфіскації та позовів.
  • Поважайте чужу інтелектуальну власність і захищайте свою.

Компанія-перевізник не несе відповідальності за виникнення подібних ситуацій та не відшкодовує клієнту вартість конфіскованого товару та доставки.
Тому, щоб уникати конфліктів на митниці та не підводити клієнтів, логістична компанія DiFFreight не перевозить бренди та продукцію, щодо яких можуть бути обмеження. Замість цього ми допоможемо вам знайти надійних китайських виробників та постачальників необхідної продукції, надамо складські послуги в Китаї та організуємо доставки товарів з Китаю в Україну «під ключ».

Корисні статті в нашому Блозі
Що таке фрахт як його розрахувати
Що таке фрахт як його розрахувати Читати статтю
Icon
Завоювання онлайн-простору: як продавати товари на маркетплейсах
Завоювання онлайн-простору: як продавати товари на маркетплейсах Читати статтю
Icon
Хто такий митний брокер?
Хто такий митний брокер? Читати статтю
Icon