Зміст статті:
Продовжуємо серію статей для тих, хто хоче детальніше дізнатися про Incoterms — правила, які регулюють умови поставки в міжнародній торгівлі. Сьогодні детально розповімо, що означає CPT, хто платить за доставку і коли ризики переходять від однієї сторони до іншої.
Що таке CPT: абревіатура розшифровується як Carriage Paid To. Це означає, що продавець (постачальник) покриває витрати на транспортування товару до кінцевого пункту призначення. Однак, ризики переходять покупцеві в момент передачі вантажу першому перевізнику (при транзиті їх буде декілька).
Компанія з Німеччини продає електроніку в Канаду. Згідно з договором, умови поставки — CPT Торонто. Німецький постачальник оплачує доставку до Торонто, але відповідальність переходить, коли вантаж переданий перевізнику в Німеччині. Тобто канадський клієнт сам вирішує питання страхування, ділить ризики з перевізником.
Поставка на умовах CPT передбачає такі обов’язки постачальника:
До обов’язків отримувача входять:
Потрібно відрізняти CPT і DAP. У першому випадку отримувач бере на себе ризики, оплачує страхування та додаткові витрати, які можуть виникнути під час перевезення, наприклад, перевантаження або простої. При DAP постачальник відповідає за товар до кінцевого пункту доставки. А покупець отримує його в погодженому місці, не вникаючи в нюанси логістики.
Умови вигідні, коли постачальник хоче контролювати транспортні витрати, але не бажає нести ризики після відправки. Цей варіант зручний:
Однак модель невигідна, якщо отримувач не знайомий з нюансами: тоді йому краще замовити послуги міжнародної логістики у третьої сторони, яка займеться транспортуванням та оформленням.
Це буде дешевше, ніж інші моделі Інкотермс з більшою відповідальністю продавця. Зазвичай логістичні компанії пропонують вигідні тарифи, але отримувачу потрібно знайти надійну.
Умови CPT Інкотермс 2020 уточнили такі моменти:
Редакція 2020 року доповнює та уточнює версії 2010 і 2000 років.
Хоча спосіб зручний, він може створювати проблеми для продавців і покупців. Основні труднощі:
Постачальник зобов’язаний відвантажити товар зазначеної якості та обсягу, але не несе відповідальності після цього. Тому важливо інспектувати продукцію до завантаження.
Рішення: отримувач може найняти третю сторону для незалежної інспекції, оплативши послуги експертів самостійно.
Отримувач відповідає за імпортне оформлення на митниці. Очищення регулюється законодавством, є багато платежів і нюансів.
Рішення: щоб розмитнення пройшло правильно і швидко, можна замовити митно-брокерські послуги.
Якщо товар пошкоджено або втрачено після переходу ризиків, не можна висувати претензії постачальнику.
Рішення: отримувач страхує товар самостійно або домовляється про включення страхування в угоду.
Якщо ви розглядаєте Інкотермс Carriage Paid To, DiFFreight допоможе вам розібратися у всіх тонкощах.
Експерти DiFFreight діляться рекомендаціями:
Якщо ви не готові нести ризики, розгляньте альтернативні варіанти, наприклад CIP (Carriage and Insurance Paid To), де страхування включено. Або ж обирайте інший Інкотермс, той самий DAP. Хоч тарифи будуть вищими, вам не доведеться розбиратися з оформленням, страхуванням і розмитненням.
DiFFreight — міжнародна логістична компанія з багаторічним досвідом. Ми допоможемо обрати оптимальні умови Інкотермс під ваш вантаж і організуємо швидку доставку з Китаю, США та Європи. Підбираємо моделі поставок індивідуально: записуйтесь на консультацію з нашими експертами!