Діловий етикет кардинально відрізняється в різних країнах. Ведення ділових переговорів у Китаї — це мистецтво, тому експерти DiFFreight поділяться важливою інформацією. Знання культурних, ділових нюансів і політики компанії допоможе провести успішні переговори з постачальником, менеджером або технологом.
Простий рівень — домовитися про викуп:
Для зручності використовуйте перекладач, хоча є ймовірність, що постачальник впорається і з англійською. Пам'ятайте, у Піднебесній використовуються місцеві месенджери. Telegram чи Viber знаходяться в сірій зоні. Найкращий додаток — WeChat.
Ви прибули для зустрічі з партнерами в КНР. Корисно вивчити правила, як поводитися в Китаї, хоча б на базовому рівні. Привітання не передбачає поцілунків і обіймів, максимум рукостискання. До всіх людей (особливо старших) звертайтеся за титулом і прізвищем.
Будьте пунктуальними — запізнення на особисту або ділову зустріч сприймається як неповага. У розмові не підвищуйте голос, уникайте яскравої жестикуляції та міміки. Одягаються китайці також скромно, особливу увагу приділяючи акуратності та охайності. Будьте готові роззуватися при вході в дім чи деякі установи.
Загальні правила:
Етика ділових відносин у Китаї регулюється традицією «збереження обличчя». Учасники переговорів уникають прямої критики, відмов, щоб не завдати шкоди репутації. Поспіх — також поганий тон у китайському бізнесі, остаточне рішення приймають на наступній зустрічі, витримуючи паузу в спілкуванні.
Ділові партнери чи колеги можуть запросити вас на обід для встановлення гуанси — особистих стосунків і зв’язків:
Китайці витрачають багато часу, підтримуючи гуанси. Не відмовляйте у запрошенні, постарайтеся пройти адаптацію до місцевого етикету, якщо шукаєте довгострокову співпрацю.
Інші особливості ділового етикету в Китаї стандартні: не запізнюватися, готувати до зустрічі необхідні документи, оформити вимоги та питання. Це допоможе провести переговори продуктивно, не витрачаючи час сторін.
Національні особливості переговорів у Китаї можуть заплутати, тому ділимося власним досвідом для вигідних пропозицій:
Китайський стиль ведення ділових переговорів полягає у пошуку вигідних умов і довгострокової співпраці. Етикет відіграє вагому роль, іноземцям складно його зрозуміти. Китайці набули слави повільних, ухильних і недовірливих, але це лише нерозуміння національної та ділової культури.
Бізнес-переговори з китайцями відрізняються діловим етикетом і національними особливостями. І особливо делікатні теми — підписання NDA і включення санкцій та штрафів у договір. Різкі формулювання підривають довіру, тому треба акуратно підвести розмову до цих тем.
Виробничі ризики
Китайський ринок не ідеальний, при виготовленні товарів на експорт трапляються неточності, помилки. Під час комунікації з менеджментом варто обговорити всі деталі — від точних термінів до технологічних нюансів. Зафіксувати домовленості однозначно, щоб у разі спорів захистити свою позицію.
NDA
Угода про конфіденційність захищає ваші розробки та особистий бренд. Сприйняття авторського права в Піднебесній — предмет дискусій, але вашому бізнесу потрібне NDA. Додайте в договір розумні та практичні санкції, акцентуйте на переговорах і примиренні у разі першого порушення, а не на покаранні.
Штрафи, неустойки, санкції
Не починайте з конкретних пропозицій. Перший етап — обговорення легких заходів. Далі доведеться лавірувати в пошуках рішень, що влаштовують обидві сторони — від першого попередження до фінансових покарань.
Всупереч міфам, у КНР ділові взаємини регулюються чітко. Є контролюючі органи, закони, що захищають і клієнтів, і виробників. Але контрактування має бути юридично правильним.
Особливості ділових переговорів у Китаї інші, ніж на Заході. Головна перешкода — мовний бар’єр. Найкращі пропозиції на внутрішньому ринку, де англійську знають гірше. Тому компанія DiFFreight пропонує не лише пошук і викуп товарів у Китаї, а й посередництво в переговорах.
У нас працюють люди, які ідеально знають китайську й тонкощі ділового етикету. Співробітники донесуть усі ваші вимоги й зафіксують їх у контракті без двозначності. Не ризикуйте самостійними пошуками виробників, особливо на внутрішньому ринку без знання мови.
Також серед наших послуг доставка вантажів із Китаю до України — морським або авіа шляхом (з транзитом у Польщі). Ми допоможемо побудувати бізнес у Китаї під ключ, адже візьмемо на себе ведення переговорів із китайською стороною та логістику. Записуйтесь на консультацію, щоб дізнатися більше!