Incoterms — це міжнародні правила, що регулюють умови поставок. Вони визначають відповідальність сторін за транспортування, митне оформлення та страхування. Однією з популярних умов є Delivered at Place. Ми вже детально розглядали формати FOB, FCA, а сьогодні експерти розкажуть, що включає в себе DAP, в яких ситуаціях він найбільш вигідний.
DAP — це угода, за якою продавець зобов'язується доставити товар до узгодженого пункту призначення. На відміну від інших видів Incoterms, це може бути інша країна: склад, точка видачі, будь-яка інша адреса, де можна приймати вантаж.
Наприклад, ви купуєте обладнання у німецької компанії, і в контракті вказано доставку за умовами DAP (Delivered at Place) до Києва. Це означає, що продавець організовує перевезення та бере на себе експортні формальності, але його відповідальність закінчується в узгодженому місці доставки. Як тільки вантаж прибуває в Україну, розвантаження, митне оформлення імпорту та сплата митних зборів лягають на українського покупця.
Важливо розуміти, що при DAP продавець несе відповідальність за товар до моменту доставки в зазначене місце, що відрізняє ці умови від CPT (Carriage Paid To), де відповідальність за вантаж переходить до покупця вже при передачі першому перевізнику.
Умови ще зрозуміліші на прикладі звичайних посилок з Китаю. Продавець сам знаходить перевізника, займається упаковкою, оформляє експорт. А завдання отримувача — забрати посилку в пункті видачі та оплатити мито, якщо він перевищив ліміт. Майже такий самий принцип працює для комерційних перевезень.
Доставка DAP дуже гнучка. Товар прибуває не лише в країну покупця, а в будь-яку узгоджену локацію. Наприклад, постачальник може доставити вантаж у порт Польщі Delivered at Place, на склад чи конкретну адресу. І тоді товар вважається переданим, а всі подальші дії з ним лежать на отримувачеві. Він може відправити його в іншу країну, найнявши перевізника або використовуючи свій транспорт.
Їх варто використовувати в таких ситуаціях:
Умова поставки DAP невигідна в таких випадках:
І так, розглянемо основні відмінності різних моделей, про які експерти DiFFreight писали раніше:
Продавець відповідає за доставку до порту відвантаження та за погрузку на судно. Після цього всі ризики та витрати переходять до покупця. Використовується тільки для морських перевезень.
Постачальник передає товар перевізнику в зазначеному місці (це може бути термінал, склад). З цього моменту всі ризики переходять до замовника. Погрузка є опціональною (залежить від місця передачі). Застосовується для різних видів транспорту.
Продавець сам шукає перевізника, відповідає за доставку, страхування до вказаного місця призначення. Після прибуття відповідальність переходить до імпортера. Постачальник не відповідає за розвантаження.
У версії 2020 року умови залишилися в основному незмінними, але були уточнені деякі аспекти. Так, у новій редакції чітко розділено відповідальність за митне оформлення. Тепер однозначно підкреслюється, що умови застосовні до будь-яких видів транспорту. Також уточнили, хто несе відповідальність за розвантаження — це залишилося на стороні покупця.
Хоча Delivered at Place — зручна умова, вона пов'язана з ризиками:
Модель Delivered at Place знімає необхідність розбиратися з логістикою, але підходить не для всіх вантажів.
Умови Incoterms DAP здебільшого вигідні для малого бізнесу. При великих партіях, особливо від різних постачальників, краще обирати іншу модель. Не знаєте, що підходить вам? Записуйтесь на консультацію до професіоналів логістики DiFFreight. Ми готові запропонувати вам приємні тарифи на всі види вантажоперевезень, консолідувати товари та навіть надати послуги складського зберігання. Не ризикуйте — обирайте надійного логістичного партнера!