DiFFreight Блог Коносамент - що це таке та його функції

Коносамент - що це таке та його функції

Коносамент - що це таке та його функції

Коносамент — це найважливіший документ при перевезенні вантажу. Він відомий під назвою bill of lading. Сьогодні експерти міжнародної логістики DiFFreight пояснять простими словами, як оформлюється документ, навіщо він потрібен і опишуть основні труднощі.

Отже, коносамент — це документ, який виконує три функції:

  • Квитанція — підтверджує, що перевізник прийняв товари та взяв на себе зобов'язання з доставки.
  • Контракт — описує умови перевезення, маршрут і вантаж.
  • Права власності — вказує, хто є власником вантажу і може забрати його в кінцевому пункті цього етапу перевезення.

Чому взагалі існує такий вид документа? Логістичний ланцюг складається з кількох ланок. Перед вивченням розкриємо терміни:

  • Відправник вантажу. У нашому випадку це компанія (DiFFreight), що відправляє вантаж. Ми приймаємо його від виробника/постачальника на складі і далі передаємо на транспортування.
  • Перевізник. Це компанія, яка доставить вантаж з точки А в точку B.
  • Одержувач. У випадку з bill of lading це представники нашої компанії в кінцевому пункті морської доставки.

І власник вантажу — це ви. Оскільки судна для міжнародної транспортування вантажів завантажуються тисячами карго, необхідно вести детальний облік і передавати їх правильним одержувачам.

Припустимо, ви замовили набір посуду з Китаю з доставкою в Україну, вибравши морський транспорт. При завантаженні на корабель оформлюється коносамент, який підтвердить, що вантаж прийнятий, опишуть вид, статус, кількість. Також у ньому вкажуть, хто отримає його в порту прибуття.

Ключові умови коносамента

Що таке коносамент та його функції описано, тепер розберемося з умовами. Bill of lading — багатосторінковий юридичний документ, в якому описують:

  • Зобов'язання перевізника. Він зобов'язується доставити товари в цілості по описаному маршруту.
  • Відповідальність сторін: хто відповідає за завантаження, розвантаження, зберігання. Часто прописують форс-мажори, на які відповідальність перевізника не поширюється, наприклад, погодні умови.
  • Типи вантажів, вимоги до упаковки та маркування.
  • Процедура претензій: у яких випадках можна отримати компенсацію за пошкодження, зриви термінів.
  • Фінанси: фрахт (плата за доставку), демередж (штраф за затримку судна) тощо.
  • Юрисдикція. В документі посилаються на закони, що регулюють перевезення (наприклад, Гаазькі, Гаазько-Вісбійські або Гамбурзькі правила).

Умови коносамента стандартні, враховують міжнародні норми і захищають як перевізника, так і відправника вантажу.

Приклад коносамента (bill of lading)


Типи та види коносаментів 

Вони класифікуються за різними критеріями в залежності від функцій, особливостей оформлення та юридичних можливостей. У статті не описуємо всі, зупинимось на найважливіших для перевезень.

Основні типи цінних паперів:

Перший особливий тип коносамента — ким він виданий.

  • Лінійний — видає судноплавна лінія, щоб контролювати перевезення. Це підтвердження наявності вантажу, факту прийому до транспортування та права власності.
  • Домашній — оформлює експедиторська компанія в порту відправлення. Не має такої ж юридичної сили, як лінійний, застосування обмежено.

Другий аспект — оригінальність документа:

  • Оригінал (Original Bill of Lading) має юридичну силу.
  • Копія (Non-Negotiable Copy) використовується тільки в інформаційних цілях.

Навіть завірені у нотаріуса копії не мають юридичної сили. Якщо потрібні екземпляри, роблять кілька з позначкою «Оригінал». Зазвичай виготовляють три папери з рівною юридичною силою — для відправника (експедитора), одержувача вантажу та власника.

Зараз доставка вантажів з Китаю в Україну мультимодальна, тобто складається з перевезень кількома видами транспорту. Тому оформлюється мультимодальний (комбінований) документ.

Види коносаментів

  • Оригінал (original bill of lading) — фізичний документ, який перевізник видає експедитору (власнику).
  • Телекс-реліз — внутрішній коносамент судноплавної лінії. Він підтверджує, що товар можна отримати без пред'явлення оригінала, лише з копією.
  • Морська накладна оформляється на конкретного одержувача без випуску оригіналів. Відноситься до необоротних.

Доступна опція електронного коносамента (eB/L) — це цифровий аналог паперового. Він зберігається та передається в електронному вигляді через спеціальні платформи та системи. Хоча це прискорює процес обміну, у деяких компаніях приймають лише паперові оригінали.

Інструкції з оформлення коносамента

Хоча форми документа типові, потрібно їх правильно заповнити. Що вказують:

  • Кількість і стан вантажу, включаючи вагу, розміри, обсяг, статус — без дефектів або з ними;
  • Дані відправника і одержувача;
  • Сторону повідомлення, частіше це брокер, який стежить за переміщенням товару;
  • Назва судна та рейс;
  • Порти відправки та отримання;
  • Номер контейнера, пломби;
  • Дати завантаження на судно і укладення коносамента;
  • Місце видачі;
  • Кількість екземплярів (для оригіналу);
  • Підпис і печатка судноплавної лінії.

Створення паперу вимагає знань законів і умов перевезення, технічних процедур. Рекомендується звертатися до професійних посередників або експедиторів, щоб не допустити неточностей.

Доставка вантажів з Китаю в Україну
Отримати більше інформації

Ціна помилки при оформленні коносамента

Міжнародна логістика дорога, тому навіть незначні неточності та помилки коштують чимало:

  • Додаткові витрати на виправлення даних. Потрібно зробити новий набір оригіналів. Середня вартість оформлення складає близько $100, може підвищуватися за рахунок зборів. А виправлення може коштувати ще $50-100 зверху.
  • Затримка завантаження на судно та зриви термінів доставки. Вантаж зберігається в порту, де немає гарантій оптимальних умов.
  • Проблеми на митниці. Несоответствие кількості, описів, маршруту викликають питання.

Тому оформлення краще довірити професіоналам. Компанія DiFFreight пропонує митно-брокерські послуги, які включають підготовку цінних паперів.

Види коносаментів, які вводять в оману: пояснюють експерти DiFFreight

Опустимо очевидні випадки фіктивних документів в рамках акредитиву або умисного підроблення. Коносаменти підробляють з метою обману перевізника або одержувача, але такого не трапиться при співпраці з добросовісними сторонами. Розглянемо види документів, що часто плутають з визначенням.

Чим відрізняються оборотні та необоротні документи 

Оборотний коносамент часто використовується в логістиці. Це більш гнучкий спосіб вантажообігу, оскільки в документі не вказується ім'я одержувача.

За ордерним або представницьким типами вантаж видають будь-кому, хто має відповідний коносамент (в електронному або паперовому вигляді) або дозвіл відправника/одержувача. У необоротному вказується ім'я та дані конкретного одержувача. У цьому випадку передача прав третім особам заборонена.

Це не означає, що оборотне погодження гірше необоротного і навпаки. Кожен вид має свою специфіку, і її розуміння свідчить про досвід і професіоналізм логістичної компанії.


Чистий і брудний коносаменти

Якщо товар без дефектів, оформлюється чистий коносамент (Clean Bill of Lading). У брудному зафіксовані пошкодження на момент завантаження. Якщо вони виявляються пізніше, а коносамент чистий, це викликає плутанину, що призводить до неоднозначного моменту зі страховкою. Залишається неясною природа пошкоджень і хто несе відповідальність за них.

Морський коносамент

Його сфера застосування ширша, ніж перевезення морем. Для мультимодальних перевезень оформлюють комбінований морський коносамент, в який включається повітряний або залізничний вид доставки. Однак для наступних етапів треба оформити відповідні накладні.

Коносамент є важливим документом в міжнародній торгівлі. Правильне оформлення та розуміння його умов — ключовий момент для безпеки та надійності в міжнародних перевезеннях.

Запрошуємо на консультацію з професіоналами в області логістики DiFFreight. Наші брокери складуть коносамент для мінімізації можливих ризиків.

Корисні статті в нашому Блозі
Що таке маркування вантажу?
Що таке маркування вантажу? Читати статтю
Icon
Свято Цінмін: правила ділового етикету при веденні бізнесу з Китаєм
Свято Цінмін: правила ділового етикету при веденні бізнесу з Китаєм Читати статтю
Icon
ТОП-10 дитячих товарів у 2025 році
ТОП-10 дитячих товарів у 2025 році Читати статтю
Icon