Коносамент — це найважливіший документ при перевезенні вантажу. Він відомий під назвою bill of lading. Сьогодні експерти міжнародної логістики DiFFreight пояснять простими словами, як оформлюється документ, навіщо він потрібен і опишуть основні труднощі.
Отже, коносамент — це документ, який виконує три функції:
Чому взагалі існує такий вид документа? Логістичний ланцюг складається з кількох ланок. Перед вивченням розкриємо терміни:
І власник вантажу — це ви. Оскільки судна для міжнародної транспортування вантажів завантажуються тисячами карго, необхідно вести детальний облік і передавати їх правильним одержувачам.
Припустимо, ви замовили набір посуду з Китаю з доставкою в Україну, вибравши морський транспорт. При завантаженні на корабель оформлюється коносамент, який підтвердить, що вантаж прийнятий, опишуть вид, статус, кількість. Також у ньому вкажуть, хто отримає його в порту прибуття.
Що таке коносамент та його функції описано, тепер розберемося з умовами. Bill of lading — багатосторінковий юридичний документ, в якому описують:
Умови коносамента стандартні, враховують міжнародні норми і захищають як перевізника, так і відправника вантажу.
Приклад коносамента (bill of lading)
Вони класифікуються за різними критеріями в залежності від функцій, особливостей оформлення та юридичних можливостей. У статті не описуємо всі, зупинимось на найважливіших для перевезень.
Перший особливий тип коносамента — ким він виданий.
Другий аспект — оригінальність документа:
Навіть завірені у нотаріуса копії не мають юридичної сили. Якщо потрібні екземпляри, роблять кілька з позначкою «Оригінал». Зазвичай виготовляють три папери з рівною юридичною силою — для відправника (експедитора), одержувача вантажу та власника.
Зараз доставка вантажів з Китаю в Україну мультимодальна, тобто складається з перевезень кількома видами транспорту. Тому оформлюється мультимодальний (комбінований) документ.
Доступна опція електронного коносамента (eB/L) — це цифровий аналог паперового. Він зберігається та передається в електронному вигляді через спеціальні платформи та системи. Хоча це прискорює процес обміну, у деяких компаніях приймають лише паперові оригінали.
Хоча форми документа типові, потрібно їх правильно заповнити. Що вказують:
Створення паперу вимагає знань законів і умов перевезення, технічних процедур. Рекомендується звертатися до професійних посередників або експедиторів, щоб не допустити неточностей.
Міжнародна логістика дорога, тому навіть незначні неточності та помилки коштують чимало:
Тому оформлення краще довірити професіоналам. Компанія DiFFreight пропонує митно-брокерські послуги, які включають підготовку цінних паперів.
Опустимо очевидні випадки фіктивних документів в рамках акредитиву або умисного підроблення. Коносаменти підробляють з метою обману перевізника або одержувача, але такого не трапиться при співпраці з добросовісними сторонами. Розглянемо види документів, що часто плутають з визначенням.
Оборотний коносамент часто використовується в логістиці. Це більш гнучкий спосіб вантажообігу, оскільки в документі не вказується ім'я одержувача.
За ордерним або представницьким типами вантаж видають будь-кому, хто має відповідний коносамент (в електронному або паперовому вигляді) або дозвіл відправника/одержувача. У необоротному вказується ім'я та дані конкретного одержувача. У цьому випадку передача прав третім особам заборонена.
Це не означає, що оборотне погодження гірше необоротного і навпаки. Кожен вид має свою специфіку, і її розуміння свідчить про досвід і професіоналізм логістичної компанії.
Якщо товар без дефектів, оформлюється чистий коносамент (Clean Bill of Lading). У брудному зафіксовані пошкодження на момент завантаження. Якщо вони виявляються пізніше, а коносамент чистий, це викликає плутанину, що призводить до неоднозначного моменту зі страховкою. Залишається неясною природа пошкоджень і хто несе відповідальність за них.
Його сфера застосування ширша, ніж перевезення морем. Для мультимодальних перевезень оформлюють комбінований морський коносамент, в який включається повітряний або залізничний вид доставки. Однак для наступних етапів треба оформити відповідні накладні.
Коносамент є важливим документом в міжнародній торгівлі. Правильне оформлення та розуміння його умов — ключовий момент для безпеки та надійності в міжнародних перевезеннях.
Запрошуємо на консультацію з професіоналами в області логістики DiFFreight. Наші брокери складуть коносамент для мінімізації можливих ризиків.