Термін розшифровується як Free Carrier або ж використовується неофіційний «франко перевізник». Це один із міжнародних торгових термінів Інкотермс 2020. Він визначає обов'язки продавця і покупця при перевезенні товарів. Експерти DiFFreight вже писали про FOB, сьогодні ж розглянемо модель FCA, які умови, в чому її переваги та недоліки.
Головна умова FCA — продавець зобов'язується передати товар перевізнику в заздалегідь узгодженому місці (склад, термінал, порт тощо). З цього моменту всі ризики та витрати переходять до покупця.
Наприклад, ви замовляєте одяг з Туреччини в Україну. Фабрика оформляє експортні документи і привозить вантаж на склад транспортної компанії в Стамбулі. З цього моменту вся відповідальність ваша: оплата транспортування, страхування, імпортне оформлення.
Формат чимось схожий на FOB, тільки другий використовується виключно для морської доставки. А ось FCA застосовується для авіа, залізничних, автоперевезень і морських.
У чому відмінність від FOB?
Таким чином, при FCA продавець відповідає тільки за доставку в умовлене місце, а при FOB — також за завантаження на судно.
В яких випадках варто вибрати цю модель:
В яких випадках FCA не вигідно:
Простими словами, поставка FCA — це полегшена версія доставки до дверей, де імпортер за угодою відповідає за вантаж від моменту отримання в умовленому місці. Для комерційних перевезень такі поставки використовуються дуже часто, оскільки пропонують гнучкість для клієнтів.
У 2020 році в Інкотермс внесли низку уточнень і змін, хто і коли несе відповідальність і ризики при міжнародній торгівлі та доставці. Так, у версії 2020 уточнюється, що продавець може передати товар не тільки перевізнику, з яким у нього договір, а й незалежному третєму.
Уточнили момент, що експортер може бути відповідальним за завантаження, якщо місце передачі (наприклад, термінал або склад) розташовується в межах його території. Також додано ясність, що він надає тільки експортні документи, а покупець займається митним оформленням у пункті призначення.
До чого готуватися при роботі у формі франко перевізника:
Покупець має чітко вказати місце, де прийматиме вантаж. Також від локації залежить, хто реалізує завантаження.
Підготовка документів для розмитнення лягає на плечі покупця. Оптимально використовувати митно-брокерські послуги, щоб вантаж не застряг при очищенні.
Наприклад, якщо перевізник відмовляється завантажувати продукцію без доплат, витрати лягають на покупця. Або ж коли вантаж затримується на складі, клієнту потрібно вносити збори за продовжене зберігання.
Якщо вантаж пошкоджений уже після передачі, відповідальність несе покупець. Це дуже ускладнює виплати по страховці, адже до моменту відвантаження треба перевірити продукцію на заводські дефекти. Не менш важливо вибирати надійну логістичну компанію, яка організує завантаження (по потребі), транспорт, візьме на себе доставку до фінального пункту.
Якщо ви сумніваєтесь, які умови Інкотермс вибрати, звертайтесь до експертів DiFFreight. На консультації ви дізнаєтесь оптимальний формат для вашого товару і можливостей бізнесу. Ми готові стати вашим логістичним партнером — займаємося перевезеннями в напрямках США, Китай і Європа.
Однозначно рекомендуємо перевіряти контракт, в якому мають бути прописані обов'язки всіх сторін. Якщо ви ще новачок в міжнародній торгівлі, послуги професійних логістів DiFFreight для вас! Пропонуємо адекватні тарифи, фіксацію цін і прозорі умови співпраці. Довірте доставку професіоналам!